Тема уроку. Основні форми рельєфу земної поверхні. Гори суші
Мета уроку:
Освітня - формувати уявлення про поняття "гори" і
їх основні типи, "гірські системи", "гірські долини",
"гірські хребти" через роботу з різними джерелами інформації;
ознайомити із класифікацією гір за
різними критеріями;
Розвивальна - формувати вміння виявляти причинно-наслідкові
зв'язки, складати характеристику на основі додаткових джерел інформації; працювати
з додатковими джерелами географічних знань;розвивати навички роботи з картами
атласу; стимулювати розвиток
аналітичного мислення учнів.
Виховна - виховувати
любов до природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання:фізична карта світу, картини гір, вірші про гори,
запис пісень В.Висоцького, фрагмент х/ф «Вертикаль», підручник, атласи,
словник-довідник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Інтелектуальна
розминка.
(Учитель
ставить запитання з базових понять ).
- Що
називають літосферою?
- Що
розуміють під «внутрішніми силами землі»?
- Що
таке «зовнішні сили землі»?
- Що
таке рельєф?
- З
чого складається земна кора?
2. Географічна мозаїка.
(Учитель пише на дошці набір слів, з яких потрібно скласти задані
поняття).
1) Період, час, земна кора, утворення,
геологічний, це ...
2) Гази, поверхня, магма, вилилася, позбавилась,
і, на, яка, застигла, лава...
Учитель.
Згадайте, будь ласка, які основні форми рельєфу ви
знаєте? (вчитель показує схему форм рельєфу )
ІІІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Учитель. Так ось сьогоднішній урок присвячений саме Горам. Для
кожної людини гори уявляються по різному, але для всіх – це предмет захоплення. Відомий поет і співак Володимир
Висоцький в одній зі своїх пісень написав такі рядки: «Лучше гор могут быть
только горы, на которых еще не бывал».
Іноді в альпіністів, підкорювачів вершин запитують, що
ж їх так тягне у гори, адже на вершинах навіть влітку -20-30ºС?
На що вони відповідають – «Поїдьте самі хоч раз, тоді зрозумієте».
Важко не погодитись з висловлюванням “ Гори – це
прикраса Землі, варто лишень на хвилину уявно «прибрати» гори, як Земля стане
похмурою та убогою, наче з неї зірвали святковий наряд. ” Отже, запишіть в зошити, що ви розумієте під поняттям
"гори". (Учні записують в зошит своє визначення поняття "гори".
Після виконаної роботи вчитель просить кількох дітей озвучити те, що вони
написали у себе в зошиті).
ІV. Вивчення
нового матеріалу
Учитель: Дякую! А тепер, за допомогою тексту підручника
стр.103. Пропоную перевірити, чи маєте рацію ви в своїх уявленнях про гори.
(Робота з текстом підручника. Учитель просить одного з учнів зачитати
визначення "гори", вказане в тексті підручника).
Учитель: в чому
відмінність між визначеннями, яке ви написали самостійно, і визначенням,
зазначеним в тексті підручника? (Відповіді дітей) Що ви не врахували?
(Відповідь дітей)
Учитель: Який колір використовують картографії для позначення
гір суші? (Відповідь дітей: коричневий колір) Зверніть увагу на шкалу висот. Що
ви помітили? (Відповідь: чим вища висота гір, тим коричневий колір стає
темнішим)
Учитель: Який висновок можна зробити з цього твердження?
(Відповідь дітей: гори мають різну висоту)
Класифікація гір за висотою
низькі середні
високі
до 1000 м від 1000 більше 2000 м
до 2000 м
Учитель. Горам
присвячено багато віршів
Лермонтов пише -
Вдалині я бачив крізь туман
У снігах, що палають як алмаз
Сивий, непорушний, Кавказ
І було серцю моєму
Легко, не знаю, чому
Радкевич пише -
У кожної сосонки серцем упізнаний
Розкажи, мені сивий
Урал
Де, в якій богатирській кузні
Ти природу свою кував?
Учитель: Скажіть, діти, а хто правий -
Лермонтов чи Радкевич? Вони обидва називають в своїх віршах гори сивими - 1. – Кавказ. 2.
-Урал. Хто - правий?
Учні міркують і роблять
висновок, що Урал – старший.
Про що це говорить? – що
гори розрізняються не тільки по висоті але й по віку.
Старі
Молоді
Учитель: Гори дуже рідко бувають поодинокими, найчастіше вони
утворюють велику групу гірських хребтів, яку називають гірською системою. У
тексті підручника на стор. знайдіть
визначення поняття "гірська система", запишіть його в зошит.
(Самостійна робота учнів в зошиті. Після виконання завдання, вчитель просить
одного з учнів ще раз зачитати визначення "гірські системи", тим
самим акцентуючи увагу дітей на схемі "Гірська система"
Учитель: Діти, підкресліть в даному визначенні ті поняття,
які вам ще не знайомі. (Учні самостійно виконують завдання в зошиті.) Назвіть
ті поняття, які ви підкреслили.
Учитель: Гірська система - це чергування гірських хребтів і міжгірських
понижень (долин). Пропоную звернутися за допомогою до мережі Internet (
або словник-довідник). Знайдіть визначення поняттям "гірський
хребет", "гірська долина". (Самостійна робота учнів, записи в
зошит.) Що таке "гірський хребет"? (Відповідь дітей.) Що розуміють
під поняттям "гірська долина"? (Відповідь дітей.)
V. Закріплення вивченого
матеріалу
Робота з фізичною картою світу (учні
показують на географічній карті гори)
Альтернативні варіанти
|
|||||||||||
Гра «Лабіринт» (додаток
1)
|
1.
Бліц - опитування
ü Що
таке гори?
ü Які
бувають гори за висотою?
ü Які
бувають гори за віком?
ü З
яких елементів складаються гори?
ü Яке
значення гір в житті людини?
2.
Поєднайте назви гір з їх
висотою
|
VI. Підсумок уроку
ü
Етап рефлексії
1.
Про
що дізналися на уроці?
2.
Що
навчилися визначати?
3.
Що
вам сподобалося?
4.
Про
що б ви ще хотіли дізнатися? (відповідь учнів)
ü
Оцінювання
роботи учнів на уроці
VII. Домашнє
завдання
Опрацювати текст підручника.
Підготувати цікаве повідомлення про гори або рівнини.
Уміти показувати гори на карті.
Немає коментарів:
Дописати коментар