Тема . Температура повітря
Мета:
освітня - сформувати
уявлення про закономірності нагрівання атмосферного повітря від земної
поверхні, навчити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між температурою
повітря і висотою сонця над горизонтом протягом доби;
розвивальна - сформувати
навички визначення середньодобових, амплітуди коливання температури повітря, продовжувати
розвивати навички роботи з текстом, таблицями, ілюстраціями, розширити кругозір
і вміння володіти мовою, збагачувати словниковий запас.
виховна - виховувати
інтерес до обробки й аналізу даних.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ:
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1. Щоб згадати матеріал минулого уроку пограємо в гру «Що за цифра?»
3000 км товщина атмосфери
78% азот
60С зниження t на кожен км
21% кисень
1% інші гази
10 - 18 км товщина тропосфери
50-55 км верхня межа стратосфери
«Кодове слово»
Атмосфера - повітряна оболонка Землі
Повітря - суміш газів (азот, кисень, інші гази)
«Кухня погоди» - тропосфера
Озоновий шар - захисний шар (концентрація газу озону)
Броня планети - оберігає від перегріву, переохолодження, метеоритів
Метеоролог - вчений, який вивчає властивості атмосфери, погод
3.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1. Щоб згадати матеріал минулого уроку пограємо в гру «Що за цифра?»
3000 км товщина атмосфери
78% азот
60С зниження t на кожен км
21% кисень
1% інші гази
10 - 18 км товщина тропосфери
50-55 км верхня межа стратосфери
«Кодове слово»
Атмосфера - повітряна оболонка Землі
Повітря - суміш газів (азот, кисень, інші гази)
«Кухня погоди» - тропосфера
Озоновий шар - захисний шар (концентрація газу озону)
Броня планети - оберігає від перегріву, переохолодження, метеоритів
Метеоролог - вчений, який вивчає властивості атмосфери, погод
3.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
На дошці
намальовані східці із декількох сходинок, на кожній сходинці учитель розміщує
лист з написаною на ній проблемою. І
коментує проблему.
Учитель. Сьогодні ми з
вами вивчемо одну з характеристик повітря
– температуру повітря. І за час уроку піднімемося по сходинках знань,
вирішуючи наступні проблеми:
Учитель. Також навчимося
визначати добову амплітуду температури повітря та середньодобову температуру
повітря.
Запис теми уроку до зошита
4.Вивчення нового матеріалу
Учитель. І так розв’язуємо перше завдання.
Спостерігаючи за температурою і вимірюючи її зміни, люди помітили, що на протязі доби температура повітря змінюється. Вранці доволі холодно. До середини дня повітря прогрівається краще, найвища температура після полудня. До вечора стає прохолодно. Найбільш холодно буває перед сходом Сонця. Чому на протязі дня температура повітря змінюється?
Спостерігаючи за температурою і вимірюючи її зміни, люди помітили, що на протязі доби температура повітря змінюється. Вранці доволі холодно. До середини дня повітря прогрівається краще, найвища температура після полудня. До вечора стає прохолодно. Найбільш холодно буває перед сходом Сонця. Чому на протязі дня температура повітря змінюється?
Відповіді учнів
щодо даного питання.
I. Демонстрація досліду
Давайте спробуємо
розібратися в цьому за допомогою звичайного ліхтаря. Уявіть, що дошка - це
земна поверхня, на яку падають сонячні промені (в даному випадку промені від
ліхтаря).
1. Направимо
промінь прямовисно на дошку так, щоб освітлена поверхня, являла собою коло.
2. З тієї ж
відстані направимо промінь ліхтаря під кутом - освітлена вже велика поверхня,
овальної форми, але освітлена слабкіше, ніж коло.
Учитель. Як
ви думаєте, під якими променями ліхтаря буде тепліше і чому? А тепер давайте
простежимо, як рухається сонце по небосхилу впродовж дня.
Учитель прикріплює
до дошки три зображення Сонця в різному положенні над горизонтом на протязі
дня. І демонструє зміну кута падіння сонячних променів в залежності від часі
доби.
Учитель. Зробіть, будь
ласка висновок. Від чого залежить зміна температури повітря?
Учитель. Ми успішно подолали першу сходинку знань,
давайте тепер вирішимо наступну проблему. Але при однаковому нагрівання Землі
поверхня океану і суходолу нагрівається по різному. Вдень температура повітря
над океаном нижча, чим над суходолом, а в ночі навпаки вища. Чому?
II. Пояснення учителя
Учитель. Повітря
прозоре, воно пропускає через себе сонячні промені і не нагрівається. Промені
вдаряються в непрозору земну поверхню і нагрівають її, а вже від земної
поверхні нагрівається повітря. З однаковою швидкістю буде нагріватися вода і
суходіл? Вода нагрівається повільно і
повільно охолоджується.
Учитель. Зробіть
висновок по даній проблемі. (Вдень над поверхнею води повітря буде
прохолодніше, а вночі тепліше, ніж над сушею).
Учитель. Температуру
повітря вимірюють за допомогою термометра (демонстрація
термометра). Чому термометр не можна встановлювати на сонці?
Встановлений термометр на сонці буде показувати, на скільки градусів нагрівся сам прилад, а не температуру повітря. Тому термометр встановлюють в тіні. Найбільш точні температурні дані отримують на метеорологічних станціях, температуру спостерігають на висоті два метри від земної поверхні в спеціальній будці.
Встановлений термометр на сонці буде показувати, на скільки градусів нагрівся сам прилад, а не температуру повітря. Тому термометр встановлюють в тіні. Найбільш точні температурні дані отримують на метеорологічних станціях, температуру спостерігають на висоті два метри від земної поверхні в спеціальній будці.
До конспекту учнів
На температуру впливають:
- географічна широта місцевості,
- характер підстилаючої поверхні, альбедо,
- хмарність,
- циркуляція повітряних мас,
- тривалість світлового дня.
Учитель. Ну, що ж
проблеми нами вирішені, але в мене виникло питання. В прогнозі погоди по
телебаченню або радіо нам називають тільки одне значення (цифру) температури
повітря. Ми вже знаємо, що температура на протязі дня змінюється, то
яке ж нам називають температурне значення (ранкове, денне, вечірнє, чи якесь
інше)? Щоб розібратися у всіх хитромудростях підрахунків температури повітря
метеорологами, розглянемо термометр і навчимося розраховувати добову амплітуду
температури повітря і середньодобову температуру повітря.
Демонстрація
прикріпленого до дошки
саморобного термометра для виміру
температури повітря.
Учитель. Давайте
навчимося визначати добову амплітуду температури повітря за наступними
показниками термометра:
Алгоритм
визначення добової амплітуди температури повітря
1.
Знайдіть серед температурних показників найвищу температуру повітря;
2.
Знайдіть серед температурних показників найнижчу температуру повітря;
3.
Від найвищої температури повітря відніміть найнижчу температуру повітря. Запис рішення учнями в зошит.
Робота в парах. Кожна група учнів отримує
завдання визначити добову амплітуду температури повітря по запропонованим
температурними показниками.
Учитель. Щоб порівняти температуру повітря в різні дні або
оголосити її населенню (якої-небудь однієї цифрою), необхідно вирахувати
середньодобову температуру повітря.
Алгоритм визначення середньодобової температури
повітря
1. Складіть всі
негативні показники добової температури повітря;
2. Складіть всі
позитивні показники температури повітря;
3. Складіть суму
позитивних і негативних показників температури повітря;
4. Значення
отриманої суми розділіть на число вимірів температури повітря за добу.
Запис рішення
учнями в зошит
Учитель. Округлимо
наші підрахунки і отримаємо у відповіді: середньодобова температура повітря
дорівнює – 40С. Користуючись наявними у вас температурними
показниками, визначте середньодобову температуру повітря.
Учитель. А тепер
прийшов час перевірити, чому ви навчилися за урок і виконати контрольне
завдання.
5. Закріплення
отриманих знань.
Кожна пара отримує
аркуш із питаннями тесту, відповідаючи на який розгадує зашифроване слово.
Результати
відповідей кожної пара (листи з відповідями) учитель вивішує на дошку.
6. Підсумок уроку
Дайте відповідь на питання:
• Що ви сьогодні
на уроці дізналися нове?
• Чого навчилися?
7. Домашнє
завдання
Опрацювати §
Питання
|
||||
На метеорологічній станції температуру повітря
вимірюють від поверхні землі на висоті:
А) 3м.Б) 2м. В) 5м. |
Вночі температура повітря над поверхнею моря:
Р) тепліше;С) холодніше; Т) таке ж саме, що й над суходолом. |
Який з показників температури повітря є найнижчим:
А) – 470С;Б) – 20С; В) + 150С. |
7год. +30С.
Добова температура повітря дорівнює:13год. +40С. 19год. + 80С. А) 110С. Б) 40С. В) 50С. Г) 70С. |
Визначте середньодобову температуру повітря.
7год. +30С.13год. +40С. 19год. + 80С. О) + 50С. П) + 150С. Р) + 30С |
Відповіді
|
||||
Немає коментарів:
Дописати коментар